Festival Internațional de Poezie  la Muzeul Municipal Dej

Festival Internațional de Poezie la Muzeul Municipal Dej

Primăria Municipiului Dej, prin Muzeul Municipal Dej, găzduiește  Festivalul Internațional de Poezie  ,,Fără război - ocrotind pacea”, inițiat de Organizația Internațională  WFP J -21K, prezentă în peste 160 de țări de pe 5 continente. În Europa organizația este coordonată de poeta italiană Claudia Piccinno.

Evenimentul va avea loc  la Muzeul Municipal Dej vineri, 21 iunie , ora 17:00 și se va bucura de prezența scriitorilor: Lucien Lancelot Ciuchiță, Laszlo Alexandru, Constantin Albinetz, Cornel Costea, Eugenia Parschiv, Toni Chira, Elena Mereuță și Mirela Duma, coordonatoarea locală a proiectului.

"Noi, scriitorii din întreaga lume, credem în puterea cuvântului poetic, ziditor al unei lumi în care oamenii să aibă parte de șanse egale în viață"  , ne-a transmis doamna Claudia Piccinno, directoarea proiectului pentru Europa.

În această zi de 21 iunie 2019, scriitori din peste 160 de țări, situate pe cinci continente, se vor aduna simultan, în numele Poeziei, pledând pentru pace.

Morar Costan