Piața Agroalimentară, măsuri luate și reguli de respectat în incintă

Primăria Municipiului Dej anunță că în vederea redeschiderii Pieței Agroalimentare în condiții de maximă siguranță biologică, cu respectarea prevederilor stării de urgență și a ordonanțelor militare emise, a luat prin Serviciul de Administrare a Piețelor, următoarele măsuri:

• A dezinfectat cu produse biocide pe bază de clor întreaga suprafață a Pieței Agroalimentare Dej în data de 10.04. 2020.
  • A spălat cu apă și detergent întreaga suprafață a pieței în data de 10.04. 2020.
  • A  repoziționat mesele pentru expunerea produselor, astfel  încât să se respecte distanța de 1,5-2 metri între producători, vânzători.
  • A  luat măsuri ca accesul în piață să se facă printr-o zonă controlată, la fel și defluirea, astfel încât numărul de clienți cumpărători să poată fi gestionat și limitat la maxim 60 persoane.
  • Atât accesul cât și defluirea se vor realiza prin tunelul de dezinfecție montat la intrare, tunel care funcționează cu substanță biocidă pe baza de cloramină.

În atenția vânzătorilor și cumpărătorilor!

• În perioada stării de urgență vor avea acces în Piața Agroalimentară Dej doar producătorii care vor face dovada prin acte justificative (certificat de producător vizat la zi).
  • Accesul  producătorilor în incinta pieței, în vederea expunerii mărfii, se va face între orele 5.30 - 7 30, pe poarta principală de pe strada Al. Szopos.
  • Accesul clienților cumpărători se face începând cu ora 8:00, doar prin intrarea de pe str. Al. Szopos
  • În incinta Pieței Agroalimentare este obligatorie purtarea măștii de protecție atât de către clienții cumpărători cât și de către producătorii vânzători.
  • În incinta halei de produse lactate și brânzeturi accesul clienților cumpărători este limitat la 20 de persoane.
  • Clienții cumpărători sunt rugați să respecte cu strictețe marcajele din interiorul pieței .
  • Administrația roagă clienții cumpărători să limiteze la maxim timpul de cumpărături astfel încât să poată beneficia cât mai mulți clienți de acest lucru.
  • Atât clienții cumpărători cât și vânzătorii sunt rugați să respecte cu strictețe indicațiile personalului administrativ al Primăriei Municipiului Dej.
  • Nerespectarea indicațiilor personalului administrativ al Primăriei Municipiului Dej poate duce la evacuarea din Piața Agroalimentară Dej, fără a returna taxa achitată.
  • Primăria Municipiului Dej și Administrația pieței municipiului vă mulțumesc pentru înțelegere!