Expoziție dedicată zilei sculptorului Constantin Brâncuși

Primăria Municipiului Dej prin Muzeul Municipal Dej în colaborare cu Cercul de Pictură al Clubului Copiilor Dej organizează o expoziție dedicată zilei sculptorului Constantin Brâncuși.

Expoziția poate fi vizitată începând de vineri, 19 februarie, în holul Librăriei Muzeului Municipal Dej și va rămâne deschisă publicului până vineri, 26 februarie.

Dejenii sunt astfel invitați să admire opere ieșite din mâinile iscusite ale copiilor ce-și descoperă și dezvoltă veleitățile artistice în cadrul Cercului de Pictură dejean.

De asemenea pe paginile de Facebook Muzeul Municipal Dej și Muzeul Dej va fi urcat un colaj cinematografic realizat de însuși Brâncuși.

Născut la 19 februarie 1876, Brâncuși aduce contribuții inedite și enorme sculpturii contemporane. Expune pentru prima oară la Paris în anul 1906, iar pe parcursul carierei sale devine una dintre figurile centrale ale mișcării artistice moderne. Operele sale precum Sărutul și Pasărea în văzduh se remarcă prin eleganța formei ce combină arta populară românească și rafinamentul avangardei pariziene.

Dată fiind actuala situație sanitară provocată de epidemia SarS-CoV-2 vizitatorii sunt rugați să respecte măsurile de protecție și distanțare, impuse de către autorități.