Ziua Culturii Naționale va fi  sărbătorită marți la Dej

Ziua Culturii Naționale va fi sărbătorită marți la Dej

Primăria Municipiului Dej organizează marți, 15 ianuarie, începând cu ora 11: 00, manifestări dedicate zilei poetului naţional al românilor, declarată Ziua Culturii Naționale.

Evenimentele vor debuta  la bustul poetului Mihai Eminescu, din Cartierul 1 Mai cu intonarea Imnului Naţional al României, slujbă de pomenire, depuneri de coroane la bustul poetului și momente literar artistice, prezentate de trupa de teatru ” Vistrian Roman” a Centrului Cultural ”Arta”, elevi ai Colegiului Național ” Andrei Mureșanu” și Corul Școlii Gimnaziale ”Mihai Eminescu”.

Ziua Culturii Naționale va fi marcată și la Biblioteca Municipală Dej prin  expoziţia de carte cu titlul ” Dor de Eminescu”.

Morar Costan