Expoziție de pictură la Muzeul Municipal Dej

Primăria Municipiului Dej prin Muzeul Municipal Dej (MMD) vă invită la vernisajul Expoziției de Pictură semnată de Nicu Butiseacă. Vernisajul va avea loc vineri, 28 octombrie 2022, de la ora 17:00, în sala de expoziție a muzeului.

Născut la 12 ianuarie 1951 în com.Vișani, jud.Brăila, a studiat între 1979-1982  la Școala Populară de Artă  Brașov. Între 1970-1975 își realizează studiile la Universitatea Transilvania, Facultatea TCM-MU.

Activitatea expozițională: acesta participă la expoziții cu clasa de pictură; semestriale și anuale, la expoziții de grup în cadrul AAPA-Brașov (1982-2000), expozitii de grup în tabere de pictură (1989 - Plaiul Foii-Zărnești, 2000-2001-Eforie Sud). Realizează o expoziție personală în 1997 la AAPA Brașov, dar și o expoziție personală în aer liber în anul 2021 în cadrul Complexului Balnear Toroc - Dej. Lucrări de pictură unicat semnate de către Nicu Butiseacă se află în colecții particulare din România, Franța, Germania, SUA și Anglia.

„Iubesc foarte mult peisajele din toate anotimpurile cu pâlcuri de arbuști și pomi, dealurile pline cu fânețe în diverse culori, singurătatea și arabescul copacului, natura statică cu flori și fructe; simt că trăiesc alături de ele! Orașul Dej mi-a oferit, prin împrejurimile sale, momente de satisfacție și bucurie  de aceea  prin lucrările prezentate în expoziție doresc să ofer iubitorilor de artă  momente de încântare, bucurie și liniște sufletească”, afirmă Nicu Butiseacă.

EXPOZIȚIA VA RĂMÂNE DESCHISĂ ÎNTRE 28 OCTOMBRIE ȘI 15 NOIEMBRIE 2022 ÎN GALERIA DE ARTĂ A MUZEULUI MUNICIPAL DEJ ȘI POATE FI VIZITATĂ DE LUNI PÂNĂ VINERI ÎNTRE ORELE 09:00 – 16:00.