Festivalul de colinde și obiceiuri de iarnă la Centrul Cultural ,,Arta”

Primăria Municipiului Dej organizează în colaborare cu instituțiile de învățământ ,,FESTIVALUL DE COLINDE ŞI OBICEIURI DE IARNĂ”, aflat la ediția a 41-a ediție.

Evenimentul va avea loc în data de 15 decembrie, de la ora 17:00 la Centrul Cultural ,, Arta” și va debuta cu sceneta ,,Poveste de iarnă” realizată de către trupa de teatru ,,Vistrian Roman” și  „Licuricii literari” ai Casei Municipale de Cultură, coordonator artistic Mariana Reman.

Pe scena festivalului vor interpreta colinde tradiționale corurile şcolilor dejene: Şcoala Gimnazială nr. 1, Şcoala Gimnazială”  Avram Iancu”,  Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu”, Liceul Tehnologic Special, Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, Liceul Teoretic „Alexandru Papiu Ilarian”, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuşi”, Liceul Tehnologic „Someş” și Clubul Copiilor Dej.

În încheiere Ansamblul Folcloric ,,Someșana” va prezenta publicului obiceiurile de Crăciun: ,,Umblatul cu steaua” și ,,Jucatul Caprei”.

Intrarea la eveniment este liberă.