Eveniment dedicat Zilei Universale a Iei la Dej

Primăria Municipiului Dej, prin Centrul National de Informare si Promovare Turistica Dej si Muzeul Municipal Dej, în colaborare cu Centrele Turistice Cășeiu și Chiuiești, organizează vineri, 22 iunie, evenimentul ”Purtăm IE cu mândrIE”, .

Evenimentul care marchează Ziua Universală a Iei, se va desfășura în curtea Muzeului Municipal Dej, str. 1 Mai nr. 3, după următorul program:

• între orele 15:00-19:00 - Expoziție de produse meșteșugărești: sculptură din marmură, bijuterii artizanale, pictură pe sticlă, lemn sculptat, turtă dulce, tesături, ceramică, pirogravură, sticlă artizanală, produse din lavandă, picturi și panouri tematice realizate de Clubul Copiilor Dej.

• între orele 17:00 -18:00-  Spectacol folcloric, susținut de Școala Populară de Artă ,, Tudor Jarda”, coordonator expert Felix Galan și Iulia Iosip.

Pe parcursul manifestărilor de vineri, 22 iunie, vizitatorii vor avea ocazia să admire expoziția ”Bienala de arhitectură Transilvania Cluj- Napoca 2015”, unde vor fi expuse tablouri reprezentand : arhitectura în mediul rural, arhitectura patrimoniului cultural, proiecte culturale, inițiative, experimente, arhitectura temporară și design de obiect.

Tot la Muzeul Municipal va avea loc și o Expozitie de port popular din zona Cășeiu și Chiuești, expozitie care va putea fi vizitată în perioada 20- 23 iunie.

Morar Costan