ARC PESTE TIMP. UNIREA PRINCIPATELOR ROMÂNE LA MUZEUL MUNICIPAL DEJ

Primăria Municipiului Dej prin Muzeul Municipal Dej (MMD) în colaborare cu Asociația Terra Dacica Aeterna (TDA) construiesc un arc peste timp. Împreună trăim și vedem istoria altfel.

Sâmbătă, 22 ianuarie, de la ora 13:00 la Muzeul Municipal Dej, toți cei pasionați de istorie sunt invitați să admire expoziția de fotografii și documente precum și replica armurii Împăratului Traian, o expoziție inedită de sculpturi din metal, toate dedicate Micii Uniri. De asemenea Biblioteca Municipală Dej găzduiește o expoziție de carte intitulată „Mica Unire între Moldova și Țara Românească în istoriografia românească. Expozițiile pot fi vizitate și admirate între 22 ianuarie – 5 februarie 2022.

La Dej, Împăratul Traian va fi întruchipat de către unul dintre membrii fondatori ai asociației TDA, un om pasionat şi cu viziune, designer și artist, cunoscut de către prieteni, colegi și studenți drept Paul Cheptea.

Interesul lui Paul pentru istoria antică romană și dacică s-a accentuat o dată cu prima perioadă petrecută la Ulpia Traiana Sarmizegetusa. Fascinația descoperirii trecutului, experiența din domeniul artelor vizuale aplicate, precum și cunoștințele tehnologice l-au determinat să încerce în 2006 primul experiment de reconstituire, după date științifice, a unui echipament de legionar roman.

Expoziția, Sculpture to the Music of Times!, semnată de  Viorel Simion Marton se va deschide și ea tot la data de 22 ianuarie 2022, ora 13:00.

Viorel Simion Marton s-a născut la 13 octombrie 1970, în Târgu Lăpuş. Este absolvent al Academiei de Arte Vizuale „Ion Andreescu” din Cluj Napoca, Facultatea de Artă Plastică, specializarea sculptură, promoţia 1998.

Activitatea artistică şi expoziţională cuprinde numeroase expoziţii colective şi de grup şi România şi străinătate. 1996, 1998 – Bienala ” Dantesca”, Ravena, Italia; 1999 – „Impresii de la Veneţia”, Cluj Napoca; 2006 – „Salonul de Arte”, Cluj Napoca; 2007 – Salonul de primăvară „Ziua Artistului Plastic Băimărean”, Complexul expoziţional „Colonia Pictorilor”, Baia Mare; Anuala Artelor, Baia Mare, ” 100 de Bronzuri” – Muzeul de Artă Cluj Napoca, Bienala de la Arad. 2008 – Muzeul Ţării Oaşului, Negreşti Oaş; 2011 – Anuala Artelor, Centrul Artistic Baia Mare.

EVENIMENTUL SE VA DESFĂȘURA ÎN MAXIME CONDIȚII DE SIGURANȚĂ PRIN RESPECTAREA TUTUROR MĂSURILOR IMPUSE DE CĂTRE AUTORITĂȚI ÎN CADRUL ACTUALEI SITUAȚII SANITARE!