Evenimente dedicate „Zilei Naționale Constantin Brâncuși”

Primăria Municipiului Dej, organizează evenimente care marchează „Ziua Națională Constantin Brâncuși”, celebrată în data de 19 februarie, ziua de naștere a renumitului sculptor român.

În cadrul evenimentelor, luni, 19 februarie, în Sala Multimedia a Muzeului Municipal Dej,cu începere de la orele 10:00, 12:00 și 14:00 va rula un film documentar despre viața și opera sculptorului Constantin Brâncuși.

De asemenea Biblioteca Municipală Dej organizează în perioada 19 februarie – 1 martie expoziția ,, Brâncuși –sculptor universal”.

Evenimentele continuă joi, 22 februarie 2024, de la ora 17:00, la Galeria Muzeului Municipal Dej unde va avea loc  vernisajul expoziției „Icoane pe sticlă și port popular” semnată de Mariana Apostol. Expoziția va fi deschisă până în data de 2 martie 2024 și marchează inspirația artistică populară, acest concept fiind unul care a dat mari creații și mari creatori precum Constantin Brâncuși.

Intrarea la evenimente este gratuită.