GALA DE EXCELENTA A ELEVILOR DEJENI, ediția a II-a

Asociația „Confluențe Someșene” în parteneriat cu Primăria Municipiul Dej, Consiliul Județean Cluj și Inspectoratul Școlar Județean Cluj organizează în data de 22 noiembrie 2023, începând cu ora18:00, cea de a doua ediție a Galei Excelenței în Educație.

Evenimentul are loc la Centrul Cultural „Arta” Dej, iar cu această ocazie vor fi premiați elevii cu rezultate excepționale obținute în anul școlar 2022-2023 la examene, concursuri și olimpiade. Pe lângă rezultatele la învățătură vor fi premiați și sportivi din cadrul cluburilor dejene de: karate, tenis, înot  și dans sportiv cu rezultate deosebite în cadrul competițiilor. Premiile sunt acordate pe următoarele secțiuni:

1. Ştiinţe – pentru rezultatele obţinute la matematică, fizică, chimie, biologie, geografie, limba şi literatura română, limbi străine, istorie
  2. Inovaţie și IT – pentru realizări deosebite în domeniul cultural, artistic, tehnic, antreprenorial si IT
  3. Mediu – pentru dezvoltarea unor proiecte în domeniul protecţiei mediului, ecologiei
  4. Social – pentru contribuţia la binele comunităţii
  5. Sport de echipă – pentru rezultatele de echipă obținute;
  6. Arte, ansambluri – pentru rezultatele obţinute în echipă, la balet, muzică, teatru, film, pictură, sculptură, fotografie
  7. Arte, individual – pentru rezultatele obţinute la balet, muzică, teatru, film, creaţie literară, pictură, sculptură, fotografie
  8. Media la bacalaureat - pentru rezultate obținute la bacalaureat
  9. Media la capacitate - pentru rezultate obținute la capacitate

Se vor acorda și  premii de excelență ale Asociației Confluențe Someșene și Primăriei Municipiului Dej.